Border collie (GrupaI,Sekcja1, nr wzorca 297) pochodzi z obszarów granicznych między Szkocją a Anglią. Stąd nazwa – border – ang. granica. Trzymany głównie jako pies pasterski. Pomagał i nadal pomaga przy pasieniu i przeganianiu owiec. Obecnie border collie używany jest także w ratownictwie np. jako pies tropiący. Należy dodać, że jest niezwykle inteligentny. Nie znosi bezczynności, lubi pracować i dlatego nie nadaje się do trzymania w domu.
Jego predyspozycje wymagają, aby praca, którą wykonuje, dawała mu radość i pozwalała wykazać się inicjatywą. Uważny i podatny na szkolenie, uwielbia biegać i wykonywać zadania powierzane mu przez przewodnika. Właściciel psa powinien dysponować dużą ilością czasu, który może poświęcać swojemu pupilowi. Border collie potrzebuje pana aktywnego o spokojnym usposobieniu, potrafiącego żyć w harmonii ze swoim psem, ponieważ w przeciwnym razie border łatwo wymknie się spod kontroli. Psy tej rasy są szczerze oddane swojemu właścicielowi, uległe i zrównoważone. W stosunku do obcych zachowują rezerwę, lecz nie są agresywne.
Border posiada elegancką linię, łącząc klasę, wdzięk i budowę dostatecznie mocną, aby zapewniała mu odpowiednią wytrzymałość.
Głowa: czaszka dość szeroka, guz potyliczny niewidoczny. Policzki wyraźne.
Kufa zwęża się ku nosowi, jest dość krótka i mocna. Długość mózgoczaszki mniej więcej równa długości trzewioczaszki. Stop bardzo wyraźny. Nos czarny, z wyjątkiem psów czekoladowych i czerwonych, u których jest czekoladowy i błękitnych, u których jest łupkowoszary. Nozdrza szerokie.
Oczy: szeroko rozstawione, owalne, średniej wielkości, brązowe, tylko u psów marmurkowych oczy mogą być całkowicie lub częściowo niebieskie. Wyraz łagodny, bystry i inteligentny.
Uszy: średniej wielkości i twardości, szeroko osadzone, stojące lub częściowo załamane, ruchliwe.
Uzębienie: szczęki i zęby mocne, komplet siekaczy styka się w zgryzie nożycowym.
Szyja: odpowiednio długa, mocna, dobrze umięśniona, lekko łukowato wygięta, grubsza u nasady.
Kończyny przednie: oglądane z przodu równoległe, przy oglądaniu z boku śródręcza lekko nachylone. Kościec mocny, ale nie ciężki. Łopatki ustawione skośnie, łokcie przylegające do tułowia.
Tułów: dobrze umięśniony, żebra dobrze wysklepione, klatka piersiowa głęboka i dosyć szeroka, lędźwie dobrze umięśnione, słabizna głęboka, nie podkasana. Długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie.
Wysokość: 50 – 55 cm (psy),
47 – 52 cm (suki)
Masa: 14-20 kg
Kończyny tylne: dobrze umięśnione, zad łagodnie opada do nasady ogona. Uda długie, szerokie i mocno umięśnione, stawy kolanowe mocno kątowane, stawy skokowe dobrze kątowane i nisko umiejscowione. Śródstopia prostopadłe do podłoża i równoległe wobec siebie, gdy patrzeć na nie z tyłu.
Łapy: owalne, opuszki grube, mocne i sprężyste, palce zwarte i wysklepione. Pazury krótkie i mocne.
Ogon: dość długi, ostatnim kręgiem sięga przynajmniej stawu skokowego, nisko osadzony, bogato owłosiony, z końcem zakręconym do góry, stanowi ładne wykończenie sylwetki. Przy pobudzeniu może być wzniesiony, ale nigdy zakręcony nad grzbietem.
Chody: swobodny, płynny i niezmordowany, skradający się, łapy podnoszone jak najniżej. Każdy krok ma świadczyć o zdolności do szybkiego ruchu.
Okrywa włosowa:
sierść: dwie odmiany: średniodługa i krótka. W każdym przypadku włos okrywowy gęsty, średniej twardości, podszerstek miękki i gęsty, dający ochronę przed niepogodą. Sierść średnio długa tworzy grzywę, portki i pióro na ogonie. Na głowie, uszach, przednich nogach (poza piórami) i tylnych poniżej stawu skokowego sierść krótka i gładka.
Umaszczenie: dopuszczalne rozmaite umaszczenia, ale biel nie może przeważać.
Nie preferuje się psów z przewagą koloru białego. Niebieskie oczy dopuszczalne są jedynie w umaszczeniu merle. U border collie występują różne kolory szaty, a w tym:
black and white black tricolour
blue and white blue tricolour blue merle blue tricolor merle
chocolate and white chocolate tricolor chocolate merle chocolate tricolour merle
slate merle slate tricolour merle
lilac and white lilac tricolouri lilac merle lilac tricolour merle
red and white red merle
sable and white
seal and white
Zdrowie: pielęgnacja i utrzymanie tego psa nie jest kłopotliwe. Konieczne jest dostarczenie mu odpowiedniej dawki ruchu, a szczególnie zajęć umysłowych poprzez pracę z owcami, czy sporty kynologiczne. U Border Collie mogą wystąpić m.in. choroby CEA czyli anomalia oczu collie CL czyli Ceroidolipofuscynozy neuronalne oraz TSN Trapped Neutrophil Syndrome – w profesjonalnych hodowlach przeprowadzane są badania genetyczne w kierunku tych chorób.
Może także wystąpić dysplazja stawów biodrowych – w tym celu hodowle wykonują zdjęcia RTG pod kątem tej choroby i rozmnażają tylko osobniki wolne od dysplazji, jednak nie daje to 100% pewności że szczeniaki urodzą się zdrowe.
U border collie zdarzają się także przypadki epilepsji.
Copyright © 2014 - Berneńska Przystań